Tatar u psů: jak si čistit zuby

Tatar u psů je docela běžný. Amatérští chovatelé psů, kteří našli nažloutlý plak na tesácích domácího mazlíčka obvykle nic nedělají. Zkušenější majitelé mazlíčků vědí, že je to vážný problém, s nímž je nesmírně obtížné vyrovnat se.

Co je kámen na zubech psů

Proces začíná výskytem plaku na smaltu předního povrchu zubů nebo na dásních. Hmotnost se skládá ze zbytků potravin smíchaných se slinami a slouží jako vynikající prostředí pro rozvoj bakterií. V průběhu času je tato směs zhutněna a po 4-6 měsících ztuhne stav kamene.

Co je kámen na zubech psů

Pes se zdravými zuby se cítí skvěle

Poznámka! Zpočátku je barva měkkého plaku světle žlutá. Když brouší, ztmavne a stává se tmavě hnědým nebo dokonce černým.

Možné příčiny vzhledu

Existuje několik důvodů, proč se na zubech objevují kameny u psů. Zde jsou nejčastější z nich:

 • Nesprávná výživa;
 • Porušení metabolismu voda-soli;
 • úroveň kyselosti ve slinách;
 • zneužívání cukru;
 • porušení kousnutí a další problémy struktury zubů;
 • Nedostatek hygienických postupů.

Preventivní akce jsou omezeny na identifikaci toho, co způsobilo tvorbu kamene, a k odstranění tohoto důvodu.

Odstranění tataru v klinických podmínkách

S šířením kamene na celém povrchu zubů se doporučuje, aby se neposkytl, ale kontaktovat veterinární kliniku. Tam pomocí speciálních zařízení odstraní zkušený lékař nežádoucí růst.

Poznámka! Pro provedení postupu může být pes opraven listem nebo velkým ručníkem, nebo z něj učiní anestézii. Poté se zvíře provádí mechanické nebo ultrazvukové čištění.

Kámen může být odstraněn mechanicky pouze škrábáním. Tato metoda je mnohem levnější, ale jeho účinek je krátký. Kromě toho je v tomto případě často poškozen zubní smalt.

Při ultrazvukovém čištění je kámen odstraněn ultrazvukem. Takové odstranění je méně traumatické, má delší účinek, ale stojí více.

Odstranění tataru v klinických podmínkách

Ne všichni psi umožňují kontrolovat jejich ústa bez anestézie

Kolik je čištění na klinice

Cena postupu sestává z hodnoty metody, která odstraní ztuhlý plak a použité anestezii. Některé veterinární kliniky stanoví samostatné sazby pro odstranění tataru u zástupců velkých a malých plemen. Obecně platí, že ceník pro uvažovaný typ služby vypadá něco takového:

 • Ultrazvukové odstranění - z 1500 do 5 000 rublů. v závislosti na velikosti zvířete a stupni šíření nemoci;
 • Mechanické čištění - od 50 do 100 rublů.* Pro 1 zub.

Důležité! Zavedení anestezie, stejně jako broušení a leštění zubů, není zahrnuto do uvedených nákladů. Budou muset platit samostatně.

Nezávislé čištění domu

Majitelé, jejichž psi netolerují návštěvu kliniky. Aby nezávisle odstranili kamenné vklady, obvykle se uchýlí ke speciálním nástrojům nebo mechanickým postupům.

Řada čisticích prostředků vhodných pro domácí použití zahrnuje:

 • Spreje. Jejich výhodou je, že jsou certifikovány, lze snadno používat. Předpokládá se, že zvíře po aplikaci spreje nebude pít ani jíst jídlo po dobu 40 minut. V průběhu času musí být čistý ubrousek odstraněn změkčený plak;
 • Gely. Tento nástroj zabraňuje tvorbě tartaru, uzdravuje dásně, čistí plak, osvěží dech;
 • kapaliny a elixíry. Tkanina zvlhčená v terapeutickém složení se aplikuje na postiženou oblast, po níž se plak odstraní;
 • zubní pasta. Určené pro preventivní účinky;
 • Speciální hračky a žvýkání copánek s účinkem čištění.

Důležité! Všechny tyto fondy jsou navrženy pro malé kamenné formace.

Můžete se zbavit velkých kamenných růstů pouze pomocí zubní vědy nebo nudné skalpel. Chcete -li provést takový postup, musíte si být zcela jistí ve svých schopnostech a trpělivosti psa.

Nezávislé čištění domu

Akce by měly být klidné a elegantní, aby neublížily domácímu mazlíčku

Poznámka! Existuje několik lidových metod boje proti kameni, jako je otírání citronové šťávy nebo kousek rajčat. Jejich výkon je přehnaný, takové postupy lze provádět pouze pro prevenci.

Jak často musíte čistit

Při vytváření musí být odstraněny depozice zubů a rychlost přirozených procesů v organismech psů je individuální. Tyto faktory to mimo jiné ovlivňují:

 • plemeno a věk psa;
 • složení stravy;
 • Frekvence krmení domácího mazlíčka.

I při pravidelných preventivních postupech by měl pes podstoupit zkoušky na veterináři alespoň 1krát každých šest měsíců.

Mechanické čištění

Tato metoda musí být použita, když se zuby psů již ztuhnou. V jiných případech je lepší používat speciální čisticí nástroje.

Úklidové nástroje

Dopad různých sloučenin na tatar u psů se liší. Výrobci obvykle naznačují na balíčcích frekvenci použití nástroje, který musí dodržovat.

Prevence

Systematické postupy pro péči o ústa domácího mazlíčka významně snižují riziko kamene na zubech. Je vhodné dodržovat taková pravidla:

 • Zvyšte psa na každodenní čištění;
 • Proveďte čištění zubů pouze se speciální pastou pro psy;
 • Zahrňte do diety pevné jídlo.

Jak často musíte čistit

Postup by měl být prováděn po jídle

Poznámka! Psi, kteří neumožňují kartáčování zubů, můžete nabídnout pilulky na žvýkání a nahrazení zubního kartáčku. Pokud všechna přijatá opatření nepomáhají, musíte se obrátit na veterinární kliniku.

Nebezpečné důsledky tartaru

Zvířata podléhající gingivitidě v důsledku nárůstu kamene na jejich zubech mají hnusnou vůni úst, zmizí dásně a chuť k jídlu zmizí. Propagační bakterie vedou k intoxikaci těla, která vyvíjí nejrychlejší v malých plemenech.

Zanedbaná nemoc může jít do chronické formy a způsobit ztrátu zubů.

Pozornost! Někdy je důsledkem zarostlého zubního kamene sepse a následná smrt psa.

Prevence, stejně jako pravidelné nezávislé a lékařské vyšetření - to pomůže udržet zdravé zuby psa. Proto, když objevili žlutý plaket, který se objevil, neodkládejte výlet na kliniku na konzultaci na později.

*Ceny jsou uvedeny na prosinec 2019.

Články na téma
LiveInternet