Angora rabbit - jaké je to plemeno, kolik životů

Králík Angora je poněkud neobvyklý a pěkný představitel rodiny s načechranou a měkkou vlnou. Taková zvířata jsou chována v domácnostech, aby získaly vysoce kvalitní kožešinu a chutné maso. Předtím, než se zapojíte do rostoucího plemene Angory, je nutné se seznámit s jeho popisem a rysy obsahu podrobně.

Historie původu

Angora je jedním z nejčastějších plemen domácích králíků. První zmínka o těchto zajímavých zvířatech se začala objevovat v Turecku. To bylo z této země, že králíci padli na území Evropy. Doslova o několik let později je nalezli na téměř každé evropské farmě.

Historie původu

Angora Downy Rabbit s načechranou bílou kožešinou

Poznámka! V průběhu času se zástupci plemene Angora naučili po celé Eurasii a nejen. Zemědělci v Číně, Rusku, Polsku, Maďarsku a České republice se zabývají pěstováním takových králíků.

Popis odrůd plemene

Rozlišují se tři poddruhy králíků Angora, z nichž každá má řadu charakteristických rysů.

Angličtina

Někteří zemědělci se zabývají pěstováním anglických králíků Angory. Hlavním rysem těchto zvířat je neobvyklá barva kožešiny. Může být natřen v následujících barvách:

 • Černá;
 • čokoláda;
 • krém;
 • bílý.

Poznámka! Taková zvířata mají velké tělo. Váží asi 3,5 kg. Při správné péči dosáhne hmotnost dospělých zvířat 4-5 kg.

francouzština

Taková zvířata jsou o něco větší než anglické poddruhy, jejich průměrná hmotnost je 4,5 kg. Francouzští králíci mají neobvyklý účes, protože vlna neroste ve všech částech těla. Například na tlapách to úplně chybí.

Popis odrůd plemene

Francouzská odrůda Angora

Němec

Toto jsou největší králíci Angora, jejichž váha může dosáhnout 6 kg. Jejich chmýří je natřena bílá, někdy s tmavým rozptýleným.

Důležité! Zástupci německého plemene se nikdy nikdy netají a onemocní.

Rusové

Se liší od ostatních odrůd s krátkými ušima a bílou barvou chmýří. Tělesná hmotnost zvířat zřídka přesahuje 4 kg. Protože na těle je hodně chmýří, mohou být drženi na ulici s menšími mrazy.

Výhody a nevýhody plemene

Zástupci plemene Angora mají řadu výhod a nevýhod. Mezi výhody těchto zvířat zdůrazňují:

 • neobvyklý vzhled;
 • klidný charakter;
 • Vysoce kvalitní kožešinu.

Nevýhody zahrnují malou váhu, malé množství vlny a náročnost péče.

Obsah a chov plemene

Lidé, kteří se chystají takové králíky chovat, by se měli předem seznámit s tím, jak je správně podporovat.

Čipy na výběr a náklady na zvířata

Nejprve si musíte vybrat králíky pro růst doma. V tomto případě je nutné dodržovat následující doporučení:

 • Je nutné koupit zvířata ve zvláštních školkách. Je lepší odmítnout nákup v obchodě pro domácí zvířata, protože zřídka prodávají zdravé domácí mazlíčky;
 • Před zakoupením králíka to musíte vzít do ruky a sledovat jeho chování. Doporučuje se vybrat klidné jednotlivce, kteří nevykazují agresi;
 • Je nutné zkontrolovat kvalitu vlny. Mělo by to být načechrané, hladké a nevypadat.

Náklady na takového králíka z velké části závisí na jeho rozmanitosti a věku. Průměrná cena za malý a zdravý králík je 1000 rublů.*

Důležité! Rozhodnutí o koupi domácího mazlíčka musí být pečlivě zváženo, protože chov králíků je obtížná práce, pro kterou by měl být člověk připraven.

Uspořádání voliéry

Zvláštní pozornost by měla být věnována uspořádání voliéry, které bude obsahovat plemeno Angora králíků. Je lepší umístit design do stodoly. Na ulici lze voliéru vyjmout pouze v teplé sezóně. Stěny a střecha struktury by měla být izolována tak, aby zvířata nezmrzla. Pěna a střešní materiál se používají pro izolaci.

Výhody a nevýhody plemene

Voliéra pro údržbu

Uvnitř krytu musíte umístit samostatné kontejnery pro krmivu a výživu. Musí být připevněny ke stěnám, aby je králíci nemohli otočit.

Jídlo

Strava králíků by se měla měnit. Denně je třeba krmit krmivem zrna. Musíte také do diety přidat ovoce a zeleninu. Králíci Angora jako řepa, jablka, mrkev a zelí. Takové produkty jsou uvedeny ve vařené nebo surové formě.

V zimě jsou králíci častěji krmeni obilovinami a luštěniny. Ve druhé polovině jara a léta se k jídlu přidává více zelených a čerstvých zelenin.

Poznámka! V teplé sezóně se do stravy přidávají acacia, javorové listy a prach.

Chov

Výrazný rys Angora Downyho plemene králíků je později puberta. Pouze žena po dobu jednoho roku bude moci stáhnout potomstvo.

Kředění králíků doma, stačí na konci jara umístit ženu s mužem na konci jara. Najednou každý králík porodí asi 5-7 králíků. Každý, kdo se narodil, by měl žít s ženou prvních několik měsíců po narození. Postará se o svého potomka a nakrmí ho. Když králíci mohou jíst sami, mohou být přesídlí v samostatných buňkách.

Nemoci

Králíci Angora, stejně jako jiná plemena, mohou onemocnit. Mezi běžnými chorobami vynikáte:

 • šedý zákal. Toto je nemoc, která se často vyskytuje u králíků, během kterého se na povrchu oka objevuje tenký film. Také u některých jedinců se oblast kolem očí začne špatně zvětšit;
 • myxomatóza. Infekční onemocnění, že se mohou nakazovat pouze muži. V důsledku vývoje mixtas se lymfatické uzliny zapálí. Bez včasné léčby mohou nemocní králíci zemřít;
 • Encefalozone. Parazitické infekční onemocnění, které často končí smrtí. Nemoc postihuje vnitřní orgány králíka, zejména jeho ledviny.

Obsah a chov plemene

Katarakty jsou běžnou onemocnění mezi králíky

Život

Průměrnost života přímo závisí na podmínkách jejich obsahu a zdravotního stavu. Pokud se o to správně staráte, budou moci žít déle než pět let.

Poznámka! Maximální věk pro jednotlivce tohoto plemene je 10 let.

Zajímavosti

Existuje několik zajímavých faktů o plemeni Angora:

 • Tato zvířata jsou velmi tichá a téměř nikdy nevydávají hlasité zvuky;
 • Angoras jsou považováni za nejvíce načechraný:
 • V Rusku se v první polovině minulého století objevili zástupci plemene;
 • velmi atraktivní a často se účastní výstav;
 • Taková zvířata jsou ideální pro chov a růst doma;
 • zvířata jsou klidná, takže dobře spolu s lidmi vycházejí.

Nemoci

Lush Fur je jednou z hlavních rysů plemene Angora

Králíci Angora jsou neobvyklá a krásná zvířata, která jsou mezi zemědělci oblíbená. Mohou být pěstovány samostatně, ale předtím se musíte seznámit s popisem, stejně jako rysy jejich chovu.

*Ceny v článku jsou uvedeny v březnu 2020.

Články na téma
LiveInternet