Kočka má oteklou tlapku a je chromá: co dělat

Otok končetin je u koček častým jevem, ale tento příznak se nikdy neobjeví bez důvodu. Otoky je shluk lymfy, hnisu a krve v tkáních, může být způsoben zraněním nebo řadou nemocí. Pokud má kočka nebo kočka oteklá tlapka, je důležité prozkoumat zvíře a věnovat pozornost dalším znakům. Domácí mazlíček bude moci normálně chodit až po odstranění hlavní příčiny a složité léčby. Otok sám může projít, pokud to bylo způsobeno modřinou.

Možné příčiny a další příznaky

Pokud má kočka bobtnání tlapky a nemůže na ni vstoupit, stojí za to pokusit se určit příčinu doma. Edém je lokalizován nebo obecný: V prvním případě nepřesahuje hranice omezené oblasti, ve druhém celé končetině zcela bobtná u zvířete.

Možné příčiny a další příznaky

Kočičí tlapy

Poznámka! Častěji mluvíme o jedné tlapce, ale často o dvě nebo čtyři končetiny zvětšují, kvůli kterému se zvíře nemůže normálně pohybovat.

Zánět kloubů

Se zánětem kloubů v důsledku artrózy nebo artritidy se končetiny lokálně bobtná, což je doprovázeno závažnými bolestmi. Kočka může kulhat na jedné nebo více tlapkách, pokud je artritidou ovlivněno několik končetin. Častěji jsou klouby zapáleny u starších zvířat, jejichž mobilita je omezená.

Alergická reakce

Pokud má kočka nádor na tlapce, může být příčinou akutní alergická reakce. Nejčastěji je to kvůli kousnutí hmyzu, otok je v tomto případě velmi velký a je doprovázen bolestí v končetině. Pet dostává antihistaminika po konzultaci s veterinářem.

Nádor rakoviny

Rakovina prsu může také způsobit, že kočka má na tlapce nebo celou končetinu velmi oteklý polštář. Nádor je schopen hnilovat nebo bobtnat, je to kvůli překrývání toku lymfy v nádobě a jeho stagnace.

První pomoc, pokud je tlapka oteklá

Jaká je kontrola veterináře

Poznámka! Lokalizace otoku bude na straně, kde se rakovina začala rozvíjet.

Edém po katétru

Po instalaci katétru, pokud zvíře podstoupí léčbu z jakéhokoli onemocnění, může často po instalaci katétru bobnat. Nalezení kapátka po dlouhou dobu dává vedlejší účinky a může vést k otokům v místech instalace jehly.

Žilní nedostatek

Neustálý otok končetin - signál žilní nedostatečnosti, ze kterého zvíře s největší pravděpodobností trpí. Bez léčby může tato patologie vést k akutnímu zablokování krevních cév, následné nekróze, amputaci tlapky a dokonce i smrti. S nemocemi žíly vyžaduje kočka léčba a pozorování pod kontrolou specialisty.

Poškození plísní

Mycoses jsou také schopny provokovat otoky, těžký chroma a otok končetin v kočkách. Nejčastěji se vyvíjejí kvůli oslabení imunity. Pokud má kočka oteklou tlapku, mělo by být zvíře zkontrolováno na přítomnost plísňové infekce, jejíž příznaky zahrnují loupání a svědění kůže, lupiny a nepříjemný zápach.

Zranění

Pokud má kočka nebo kočka zadní nohy, ve většině případů je na vině zranění. Zvíře může mít zlomeninu nebo dislokaci, která vyvolává otoky. Jasný rys - kulhání na jedné nebo dvou tlapkách, zarudnutí v místě otoku, horečka, poškození kůže a přítomnost ran.

Lymfadenitida

Lymfadenitida nebo zánět lymfatické uzliny také způsobuje otok, častěji v axilárních oblastech nebo předních končetinách. Lymfatická uzel se zvyšuje a při stisknutí se stává bolestivým. Lymfadenitida často doprovází různé patologie, například infekční onemocnění.

Hyperparatyreóza

Tato onemocnění se nachází hlavně u koťat v prvních týdnech po narození. Jeho příčinou je porušení výroby hormonů. Pokud má kotě přední nebo zadní tlapku, s největší pravděpodobností mluvíme o hyperparathyreodismu.

Poznámka! Kromě otoku je nemoc doprovázena zlomy a bolestí svalů.

První pomoc, pokud je tlapka oteklá

Když má kočka oteklá tlapka a je chromá, musíte přesně vědět, co dělat, abyste rychle poskytli první pomoc zvířeti. Pet je zkoumán na přítomnost ran a modřin. Pokud ano, můžete je zpracovat doma sami. V závažných případech je lepší kontaktovat veterinární kliniku. Standardní pomoc s ranami a malým doplňkem zahrnuje:

  • Mytí chlorhexidinem a peroxidem vodíku;
  • úprava kůže jódem nebo alkoholem;
  • Položení obvazu impregnované mastí Levomekol nebo Ichthyol.

Protože končetiny jsou schopny zvětšit z mnoha důvodů, neodkládejte návštěvu veterináře. Není tak obtížné najít vhodného specialistu, je důležité, aby inspekce byla provedena včas a léčba je předepsána co nejdříve.

Diagnostické metody

Kočky se také aplikují na kočky

Poznámka! Po předepisování léčby bude majitel muset poskytnout domácímu mazlíčku nezbytnou péči, přimět ho, aby oblékla, poskytlo léky a dodržovat plán.

Diagnostické metody

Bez ohledu na příčinu otoku je vždy nutné diagnostikovat, která se vyrábí za stacionárních podmínek. Doktor by to měl udělat po zkoušce, bude schopen provést přesnou diagnózu. Diagnóza pomáhá zjistit, jaký druh otoku se vyvinul, zejména pokud není možné určit viditelné poškození a rozpoznat příčiny příznaků. Primární diagnóza zahrnuje standardní externí zkoumání končetiny a zvířete obecně.

Důležité! V každém případě je nutné provádět diagnostiku, neměli byste zacházet s domácím mazlíčkem bez veterináře. To je plné negativních důsledků a zhoršení stavu zvířete.

Jak se provádí léčba

X -Ray PAWS

Po externím vyšetření se provádějí krevní testy a další biologické tekutiny, pokud je to nutné, proveďte kardiogram k vyhodnocení práce srdce. Pro vyhodnocení poškození končetiny lékař provede vyšetření MRI nebo X, aby zkontroloval přítomnost zlomenin, dislokací a modřin. Pokud je diagnóza potvrzena, je ošetřena otoková končetina a je předepsána léčba.

Jak se provádí léčba

Musíte ošetřit domácího mazlíčka podle systému vybraného specialistou, s přihlédnutím k diagnóze. Končetina se může zvětšit z mnoha důvodů, takže se majitel měl postarat o předběžnou diagnostiku a udělat ji co nejdříve. Pokud je oteklá tlapka velmi zanícena, s největší pravděpodobností je problém s infekcí. V tomto případě zvíře vyžaduje antibiotika nebo dokonce chirurgickou pomoc.

Důležité! Jeho stav můžete usnadnit před výletem na kliniku pomocí chladných komprese.

V přítomnosti alergií dávají tablet antihistaminiky, plísňová infekce bude vyžadovat naléhavý příjem. Když se objeví otok v důsledku žilní stagnace, artritidy, nemocí ledvin, srdce nebo játra, nejprve potřebujete vyléčit hlavní onemocnění. Nepokoušejte se léčit domácího mazlíčka a dát mu drogy bez předchozí konzultace se specialistou. Edém je příznakem mnoha vážných onemocnění, které vyžadují nouzové léčby.

Video

Články na téma
LiveInternet