Pyroplazmóza u koček: léčba příznaků

Každý z šťastných majitelů domácích mazlíčků se bezpochyby snaží postarat o své zdraví, a pokud k onemocnění dojde včas. Existují nemoci, která je obtížné diagnostikovat, ale z toho se nestanou méně nebezpečnými. Níže jsou uvedeny více podrobností o takových kočkách, jako je pyroplazmóza, nebo, jak se také nazývá, babusiosis.

Příčiny pyroplazmózy

Tato nebezpečná nemoc je způsobena parazity Piroplasma Felis (Babesia Filis), lokalizovaných v krvi zvířete. Nosiče patogenů ve většině případů jsou klíšťata. Prostřednictvím místa kousnutí vstupují malé parazity (babesis) do krvinek, v důsledku toho, které se vyvíjí kočka koček. Naštěstí je nemoc poměrně vzácná, i když znát její příznaky, takže v případě jejich vzhledu vyhledat lékařskou pomoc potřebuje každý majitel koček.

Příčiny pyroplazmózy

Nebezpečná nemoc

Pyroplazmóza je velmi nebezpečná onemocnění, takže hledejte pomoc lékaře s prvními příznaky malátnosti.

Poznámka! U zakrytých zvířat není onemocnění nijak zvlášť nebezpečné, protože riziko získání minima.

Pyroplazmóza u koček a jejich divokých příbuzných žijících v přírodních podmínkách (gepards, Jaguars, Panther, Pum) se v afrických zemích často nachází. Proto stojí za to se vyhnout zbytečným kontaktům se zvířaty přinesenými z těchto zemí.

Inkubační období a příznaky onemocnění

Všechna plemena koček jakéhokoli věku může bolet, ale mladá zvířata mladší tři roky jsou nejvíce zasažena. Nejčastěji se nemoc vyvíjí v teplé sezóně - na jaře a v létě.

Po kousnutí ixodického klíště, nosič parazitů, patogeny nemoci pronikají do červených krvinek a při jídle hemoglobinu je zničí. Je to v důsledku toho, že infikované zvíře vyvíjí anémii. Kromě toho jsou paraziti aktivně propagováni dělením. Po dvou dnech v jedné červené krvinky tedy lze spočítat od 10 do 20 nových mikroorganismů.

Inkubační období obvykle trvá asi týden. Během této doby se paraziti množí, takže důsledkem jejich pobytu v těle kočky je vývoj příznaků intoxikačních produktů životně důležité aktivity parazitů a hromadného poškození a zničení červených krvinek.

Příznaky nemoci

Babusióza u koček se začíná projevovat s obecnou slabostí, pak se vyvíjejí další příznaky:

  • Letargie a ospalost, zvíře spí mnohem více než obvykle;
  • Nedostatek chuti k jídlu a apatii, někdy zvíře obecně odmítá jíst jídlo;
  • zvýšená tělesná teplota;
  • Vyvíjejí se dušnost a rychlý srdeční rytmus;
  • zvracení je možné;
  • zřejmá žlutá žlutá membrána očí, stejně jako ústní dutinu;
  • Změna barvy moči (v důsledku přítomnosti hemoglobinu v ní se stává červenou nebo hnědou)-specifický znak nemoci, která by se měla stát signálem pro odpovídající vyšetření;
  • Porušení aktivity gastrointestinálního traktu.

Onemocnění probíhá poměrně rychle, jen pár dní po výskytu prvních příznaků, zablokování biliárního traktu, poruchy v práci ledvin a dokonce i ochrnutí končetin se může objevit. Při absenci včasné lékařské pomoci je možná smrt. Proto, když se projeví první příznaky nemoci, musíte okamžitě kontaktovat veterináře.

Chronická forma

S nesprávným metodou léčby nebo ve zvláště závažných případech nemoci můžeme mluvit o jeho chronickém průběhu. V tomto případě se relapsy nemoci objevují po určitém časovém období a pokaždé vyžadují lékařský zásah.

Aby bylo zajištěno, že léčba byla prováděna účinně a patogeny v krvi jsou zcela zničeny, se doporučuje podstoupit druhé vyšetření s intervalem 10-14 dní pro detekci živých patogenů.

Inkubační období a příznaky onemocnění

Léčba Babusias

Důležité! Během terapie má používat spíše toxické léky, takže diagnóza by měla být založena na úplném vyšetření.

Diagnostika a léčba

Pokud máte podezření na nemoc, je nutné provést vyšetření, které zahrnuje studium nátěru, sérologický test krve a metodu PCR, která poskytuje nejúplnější a nejspolehlivější obraz o příčině kočičí choroby.

Léčba babusiózy spočívá v zničení samotného patogenu a je také zaměřena na odstranění příznaků intoxikace nemocného zvířete.

Poznámka! Léčba pyroplazmózy spočívá v použití spíše toxických léků, takže diagnóza by měla být spolehlivě potvrzena vhodnými zkouškami.

Strava při léčbě

Krmte kočku trpící babusiózou je lepší než kapalné potraviny a obecně výrazně zvyšuje objem spotřebované tekutiny denně. To bude mít diuretický účinek na zvíře, což zase pomůže rychle se zbavit příznaků intoxikace.

Strava domácího mazlíčka, která byla nemocná s pyroplazmózou, zejména pokud by toto kotě mělo být zaměřeno na obnovení ochranných sil těla zvířete, by se měla lišit v rovnováze a obsahu kalorií, být rozmanitý. Kromě toho nezapomeňte na potřebu zvýšit úroveň hemoglobinu, což je výrazně sníženo kvůli nemoci.

Chronická forma

Výživa kočky, osvětlená pyroplazmózou, by měla být vyvážená a nezapomeňte zapnout syrové maso

Důležité! Dieta načechraného domácího mazlíčka musí zahrnovat syrové maso, játra, mléčné výrobky a přípravky železa.

Prognóza onemocnění

Vývoj pyroplazmózy u koček a jejích příznaků závisí na závažnosti poškození a věku domácího mazlíčka. Čím méně patogenů, když se kousnutí nosiče zaškrtnulo do krevního řečiště a čím mladší kočka, tím větší je šance na její zotavení. Dalším důležitým podmínkou pro příznivý výsledek nemoci je aktuální a správně předepsaná léčba, která by měla být založena na zvláštním vyšetření.

Diagnostika a léčba

Včasné a správné zacházení je klíčem k příznivému výsledku nemoci

Prevence babyziózy

Je mnohem obtížnější léčit pyroplazmózu než přijímat preventivní opatření k boji proti možné infekci. Za prvé, prevence lézí CAT by měla být prováděna s klíšťaty. Za tímto účelem by se zvíře mělo pravidelně, zejména v jarní a letní sezóně, ošetřovat speciálními kapkami, které jsou na kůži navázány na kokvicích, a také použít speciální sprej proti klíšťatům bezprostředně před chůzí před chůzí.

Pyroplazmóza koček je nebezpečné onemocnění způsobené mikroorganismy parazitickými v krevním řečišti zvířete. Po objevení prvních příznaků se nemoc vyvíjí velmi rychle a při absenci včasné lékařské péče může způsobit smrt zvířete. Kočky jakéhokoli plemene a jakéhokoli věku mohou získat oldziózu, takže je velmi důležité provádět preventivní opatření. Měli by být zaměřeni na zabránění poškození domácího mazlíčka ixodickými klíšťaty, což jsou nosiči nebezpečného onemocnění.

Články na téma
LiveInternet