Lambióza u koček: příznaky a léčba

V mladém věku jsou kočky obzvláště běžné u nemoci, jako je lambbióza. Jak se vypořádat s touto nemocí a co to je? Odpovědi na tyto otázky jsou uvedeny níže.

Co o nemoci potřebujete vědět?

Lambbiosis je infekční onemocnění způsobené bigelulárním protozoa. Žijí ve střevním traktu, častěji v malém a duodenum. Lambbióza je nejčastější onemocnění u zvířat. Pro mnoho mazlíčků to může dojít zcela asymptomatický.

Co o nemoci potřebujete vědět?

Nemocná kočka

Důležité! Lamblia nejsou bakterie, viry nebo červy. Nejjednodušší jsou jednobuněčná zvířata a Lambia je jedním z nich.

Kočičí lambling: způsoby infekce

Giardia je charakterizována dvojitou sadou chromozomů a dvěma jádry jádra. Ve formě se podobají kapce s bičíkem. Zaoblená část je přední část buňky a pod ní má sání disk. Díky této adaptaci klidně nasává stěny střev a začíná svůj parazitický život. S pomocí villi absorbuje strávené jídlo majitele.

Kočičí lambling: způsoby infekce

Typ lamblia

Infekce dochází orálně. Cysty vstupují do ústní dutiny prostřednictvím infikovaného jídla nebo vody. Dalším způsobem je infikovat výkaly již nemocné zvíře. Možná kočka používá jeden podnos s již nemocným mazlíčkem.

Příznaky kočky u kočky

Kočičí nápoje z louže

Příznaky kočky u kočky

První období se často koná u koček asymptomatických, klasifikace příznaků a léčba samo o sobě je zcela obtížná. Vzhledem k malému množství mikroorganismů nejsou schopny nepříznivě ovlivnit střevní mikroflóru. Případy kapalné stolice jsou vzácné. Pet může postupně projevit takové příznaky:

 • průjem. Vzácné nebo systematické, tekuté nebo měkké stoličky s ostrým a nepříjemným zápachem. Někdy jsou výkaly zvířete natřeny zeleně nebo je krev;
 • Ztráta hmotnosti. Kotě infikované lambliem začíná zaostávat v růstu. Dospělá zvířata jednoduše zhubnou, i když chuť k jídlu zůstává normální a stabilní;

Jak diagnostikovat onemocnění lambliosy u koček

Měření měření kočky

 • Některé kočky začínají zvratit;
 • Suchá kůže. Kvůli životu Giardie v těle kočky se obsah vitamínů snižuje. To vede k křehkosti vlny a suchosti kůže;
 • letargie. Obecně platí, že v důsledku špatného zdraví u koček se aktivita snižuje mnohem méně hravá než dříve;
 • alergie. S dlouhodobým nalezením protozoa v těle se v těle projevují alergické reakce.

Jak diagnostikovat onemocnění lambliosy u koček

K diagnostice nemoci existuje několik způsobů, jak detekovat parazita. Jako:

Léčba

Kočičí zkouška a jak s ním zacházet

 • Analýza čerstvě kombinovaných hmot výkalů. Ale buňky opouštějí tělo ne pokaždé, když domácí mazlíček uvolní potřebu. Pro takovou analýzu se budete muset podívat na kliniku více než jednou, nejméně tři dny. V některých případech je také vyžadován týden pro přesné rozlišení diagnostiky. Kromě toho by měla být čerstvost výkalů asi dvě hodiny;
 • K identifikaci protozoa se používá polymerázová řetězová reakce. Podstatou této diagnózy je, že díky určitým technologiím může být detekována DNA škůdců. PCR šíří malé kolonie pro detekci diagnózy. Pro provedení diagnózy je taková analýza vhodná, ale ne pro systematické vyšetření, protože neposkytuje spolehlivé informace o zotavení;
 • Imunochromotografická metoda se používá k rychlému získání analýz. Díky této metodě se drží analýzy namalováno charakteristickou barvou s reakcí s určitými protilátkami. Bohužel tato metoda není vhodná pro pozorování vývoje nemoci a bude účinná s živými příznaky konkrétního onemocnění.

Jaké testy jsou potřebné?

Pro diagnózu bude nejprve vyžadována analýza stolice zvířete. Je to tahy, že přítomnost určitých mikroorganismů v těle zvířete bude stanovena.

Léčba

Pokud jsou příznaky nalezeny u koček, musí být léčba předepsána veterinárním lékařem. Odborníci doporučují takové specifické drogy jako: abendazol, tinidazol, metronidazol. Poslední z drog je docela hořká, takže se vyrábí v další skořápce. Existuje také lék, stejně jako předchozí, ale lze jej předepsat těhotným kočkám - fybodazol. V závažných případech kombinace metronidazolu a frazeologického.

Prognóza pro pacienty s kočkami s lambbiózou

Balení metronidazolu

Léčba giardiázy u koček není jednoduchá, proto jsou probiotika předepsána pro obnovení střevní mikroflóry. Enterosorbenti se používají k odstranění toxinů produkovaných Lamblia.

Pozornost! V kritických případech nemusí zvíře podlehnout běžné léčbě a kapky budou vyžadovat symptomatickou léčbu dehydratace.

Po údajném zotavení bude nutné znovu provést analýzy. Musí být užívány asi třikrát, dokud všechny tyto třikrát nepotvrdily výsledek.

Prognóza pro pacienty s kočkami s lambbiózou

Giardias se v těle rychle šíří. Nejprve se nejjednodušší začíná být připojeno ke střevnímu epitelu a sát tuky a uhlohydráty. Stěny střeva jsou poškozeny, což narušuje sekreční a motorickou funkci střevní dutiny. Samotní Giardias rozlišují produkty své životně důležité činnosti přímo do vnitřního prostředí a pomalu otrávejí zvíře.

Když se počet jednobuněčných zvyšuje, začnou na tělo vyvíjet obrovské poškození. Na střevních stěnách se objevují poškození a zánět. Narušuje se práce absorpce bílkovin, glukózy a tuků rozpustných. Dále se vitamíny u PET vyvinou nedostatek vitamínů a střevní mikroflóra bude narušena.

Důležité! Nemoc není fatální, přijímá opatření včas, můžete zvíře vyléčit. V ohrožení jsou pouze slabá stará zvířata nebo kočky s imunodeficiencí.

Může kočka infikovat osobu s lambbiliózou

Tento problém je kontroverzní. Pro každý typ savců existuje samostatný typ lamblie, který je vlastní pouze k nim. Pravděpodobně kočky jsou infikovány pouze z koček a to neohrožuje osobu. Ale nezanedbávejte bezpečnost, je lepší vzít v úvahu, že pravděpodobnost infekce stále existuje. Je nutné dezinfikovat kočičí zásobník a sledovat jeho hygienu.

Může kočka infikovat osobu s lambbiliózou

Zvíře je v kontaktu s osobou

Lambie v kočkách: Prevence

Existují preventivní opatření, která pomohou zabránit lambliosis u koček:

 • Pozorování hygieny. Je lepší použít chlor bělidlo k ochraně životního prostředí. Umyjte kočičí misky pod vroucí vodou a zpracovává se také oblíbená místa domácího mazlíčka;
 • Musíte sledovat kvalitu vody. Když se odpad dostane do nádrží, existuje pravděpodobnost infekce lamblia. Zachování čistoty vody je klíčem ke zdraví zvířete;
 • Pokud kočka konzumuje ovoce nebo zeleninu, je třeba je umýt;
 • Je lepší identifikovat příznaky nemoci co nejdříve, takže je nutné sledovat stav kočky.

Lambie v kočkách: Prevence

Pozorování studny domácího mazlíčka

Pokud tedy existuje podezření, že kočka má lamblia, příznaky a léčba by měla být hodnocena lékařem. Možná budou předpoklady o nemoci špatné a peníze na antibiotika budou vynaloženy marně. Měla by být zkoumána kontrola domácího mazlíčka na veterinární klinice.

Články na téma
LiveInternet