Dogs pot: mají potní žlázy

Poměrně běžná otázka mezi chovateli psů, zda se psi potí. Koneckonců, mnoho lidí si všimne, že po dlouhých procházkách v horkém letním dni mohou být věci majitele zkrouceny z potu a vlasy domácího mazlíčka zůstávají suché. Faktem je, že ve srovnání s lidmi se tato zvířata potí trochu jinak. Prostřednictvím vrstev epidermis v nich pot nevyčnívá, a proto je pravděpodobnost přehřátí/zvýšení tělesné teploty mnohem vyšší.

Popis potních žláz u psů

Nejprve musíte zjistit, zda jsou u psů potní žlázy a jak se psi potí. V těle pro psy existuje několik odrůd mazových (potních) žláz - některé jsou nezbytné pro ochlazení těla, jiné mají úplně jiný cíl. Například, apokrinní mazo železo je považováno za hlavní typ, ale nemá za cíl snížit tělesnou teplotu.

Popis potních žláz u psů

Nos - umístění velkého počtu potních žláz

Důležité! Pocení u psů není kontrolováno centrálním nervovým systémem, ale reaguje na místní účinek zvýšených teplot. Tato funkce vám umožní chránit povrch pokožky před přehřátím.

Každý vlasový folikul je vybaven apoprinovou žlázou, z toho vyplývá, že celý pes je pokryt těmito žlázami. Jejich první a hlavní funkcí je uvolňování hormonů, které dávají signály na chemických úrovních příbuzných. Pot vylučovaný apokrinními žlázami má mastnou strukturu, vůně chybí, dokud látka interaguje s rezidentní patogenní mikroflórou, která žije na kůži.

Druhou odrůdou jsou ecrin nebo měřené mazové žlázy. Tento typ je na polštářích tlapky zvířete, stejně jako na nose. Jejich hlavním úkolem je reprodukovat pot, hlavně sestávající z vody a chloridu sodného. To vysvětluje, proč na dokonale čistých podlahách můžete vidět mokré výtisky tlap psů.

O termoregulaci psů

Jedním z nejneobvyklejších rysů těla psa je míra metabolismu (metabolismus). Právě tento chemický proces je zodpovědný za teplotu těla domácího mazlíčka.

Poznámka! Tělesná teplota do značné míry závisí na velikosti zvířete. U zástupců velkých plemen se ukazatele liší v rozmezí 37,5-39.2, dekorativní-38,5-39,4 stupňů. Proto je u velkých psů pravděpodobnost přehřátí o něco vyšší než miniaturní.

Existuje rozšířený a chybný názor, že proces pocení u psů nepokračuje. Na těle je skutečně jen málo potních žláz, které mohou produkovat pot. Existuje mnoho apokrinních mazových žláz, ale jejich struktura a zvláštnost práce mají jen málo společného s rozmanitostí Ecrin. Apocrin žlázy ve velkém množství na těle zvířete jsou na zádech, menší po stranách a hrudi, a je jich v spodní části úplně málo.

Obecná termoregulace nastává v důsledku odpařování slin v ústech a sliznicích. Explicitní sekrece sekrece kůží je pozorována pouze při vysokých teplotách, pokud existuje pravděpodobnost poškození epitelu.

Proč se psi přehřívají

Tělo zvířete jakéhokoli plemene je charakterizováno koordinovaným systémem přenosu tepla, ale to zatím neznamená, že domácí mazlíček může být procházen během abnormálně vysokých teplot nebo dokonce udržet na slunci.

O termoregulaci psů

Mokré nohy psů

Pokud je zvíře po dlouhou dobu pod vlivem přímého slunečního světla nebo suchého horkého vzduchu, jeho dech nevyhnutelně zrychluje a jeho prohloubení je také plné hyperventilace. Tento problém je obzvláště důležitý u psů s tmavou barvou vlny. Na pozadí hyperventilace plic ve složení krve se množství oxidu uhličitého snižuje a pH se posune v kyselém prostředí. Tento patologický jev je doprovázen vývojem následujících příznaků:

  • porušení rovnováhy elektrolytů;
  • Porušení mikrocirkulace v živých tkáních;
  • Duševní poruchy - agrese, vzrušení, úzkost;
  • rozvoj síní a komorové tachykardie;
  • výskyt záchvatů tety a svalu.

Úkol každého vlastníka domácího mazlíčka vynaložit veškeré úsilí, aby těmto odchylům zabránil. Chcete -li to provést, musíte se nejen seznámit s hlavními preventivními opatřeními, ale také se naučit, jak je uvést do praxe.

Techniky přehřátí rekonstrukce

Aby mazlíček netrpěl hypertermií, musíte dodržovat následující jednoduchá pravidla v horkých dnech:

  • Projděte mazlíček ráno a večer;
  • Během chůze se vyhněte nadměrné fyzické námaze;
  • Trávit čas z nádrží, v parcích a čtvercích, kde je příležitost vychladnout nebo být ve stínu stromů;
  • Mějte s sebou zásobu čisté vody, kterou můžete nejen pít mazlíček, ale v případě potřeby také zvlhčit vlnu;
  • Po návratu domů se ujistěte, že vlnu otřete vlnou, obličej a polštářem tlapky vlhkou hadrem, umožníte vám dostat dostatek čisté vody.

Proč se psi přehřívají

Jak otřete psa vlhkou hadrem po procházce

Zdravý pes je schopen snášet účinky vysokých teplot po dlouhou dobu. V horkých dnech je důležité zajistit, aby domácí mazlíček hodně pije, jinak je plná dehydratace. Tento stav je doprovázen prudkým zvýšením tělesné teploty, zhoršeným průtokem krve, zmateným dýcháním. Pokud nereagujete na odchylku v chování včas, může mazlíček zemřít.

Poznámka! V horkých dnech by se mazlíček neměl koupat v uzavřených a špinavých nádržích. V nich je pod vlivem vysokých teplot aktivována zásadní aktivita patogenní mikroflóry, což může způsobit poškození zdraví zvířat.

Psi mají ve srovnání s osobou neobvyklé, ale efektivní „nástroje“ termoregulace. Každý chovatel psů musí znát rysy své struktury a práce, aby se zabránilo možnému přehřátí domácího mazlíčka v horkých dnech.

Články na téma
LiveInternet