Zda psi rozlišují barvu nebo ne a co

Poměrně běžná otázka mezi chovateli nováčků - mohou psi rozlišit barvy. Vize psů má ve srovnání s lidskou vizí převládající rysy i nevýhody. Každý majitel psa by měl vědět o vlastnostech vnímání okolního světa s domácím mazlíčkem, protože na tom bude vzájemné porozumění mezi nimi záviset.

Struktura oka psa

Díky konkrétní struktuře očí mohou psi vidět svět s barvou, ale ne způsob, jakým to člověk vidí. Barvy nervových buněk umístěných na sítnici oka se liší. Ona se zase skládá ze dvou hlavních prutů a kuželu. Hlavním úkolem prutů je vypočítat dynamiku a úroveň osvětlení a kužely jsou identifikovat žlutou a modrou.

Struktura oka psa

Hravý zdravý dospělý pes

Poznámka! Psi mají pouze dva typy kužele, proto mají dva vidění.

Proč mají psi takovou konkrétní vizi

Psi nadané přírodou se speciálními specifickými rysy, aby mohli vzkvétat a přežít ve volné přírodě. Dobře rozpoznává nejmenší pohyb v lese večer, pes se automaticky stává vynikajícím lovcem. Tyto vlastnosti také umožňují, aby se čtyři legged rychle skrývali a pociťovali nebezpečí.

Proč mají psi takovou konkrétní vizi

Rysy struktury sítnice oka u psů

Časy se mění a psi nyní žijí poblíž člověka, nemusí přežít v drsných podmínkách, ale tyto vlastnosti nicméně neodcházejí a nikde se nemění.

Psí vizuální ostrost ve tmě

Menší bratři mají dobře vyvinutou soumrak, noc nebo lehké vidění. To ukazuje, že zvíře potřebuje mnohem méně světla než osoba, aby určila velikost, tvar, směr a rychlost pohybu objektu.

Díky této funkci se psi vidí ve tmě mnohem lépe než lidé: Když se ve tmě v lidech vše spojuje, domácí mazlíčci rozpoznávají objekty kolem a dobře je vidí.

Poznámka! Oční tyčinky poskytují domácí zvířata vynikající černobílý vidění se všemi druhy odstínů šedé a omezený počet kuželů vám umožňuje zředit celou paletu dalšími barvami.

Rozlišují psi

Jak psi vidí ve tmě

Rozsah a šířka zvířecího vidění

Oko zvířete má poměrně složitou strukturu. Sítnice sestává nejen z kuželů a tyčinek, ale také pro receptory, jehož hlavním úkolem je rozpoznat pohyb objektů ve vesmíru a také reagovat na světlo.

Poznámka! Oko - Organizace zraku je určen pouze pro přijetí signálu, zpracování dat se vyskytuje v mozku. Každé oko ve čtyřech vzhledech vypadá samostatně, obrázky jsou kombinovány v procesu zpracování.

Za kvalitu této práce jsou zodpovědná mozková centra umístěná v týlní části kůry.

Na rozdíl od lidí, v sítnici oka zvířete neexistuje žádná centrální díra, která je charakterizována maximální zrakovou ostrostí a umístěním kuželů v něm. Proto zvířata nemusí rychle pohybovat očima, protože vnímají veškeré potřebné množství informací prostřednictvím sítnice.

Absence tohoto fragmentu činí vizi domácího mazlíčka méně akutní. Zvíře vidí střední položky ve vzdálenosti nejvýše 100-150 metrů. Ale to není tak důležité, protože psi dobře reagují na pohyby.

Srovnávací analýza! Během tréninku nebo her vidí pes svého majitele nebo psovoda ve vzdálenosti až 800 metrů. Pokud se člověk nepohybuje, pak si ho domácí mazlíček nemusí všimnout ani ve vzdálenosti 100 metrů.

Jak můžete porovnat vizi psa s lidskou vizí

Šířka zvířecího vidění

Zvláštností periferního vidění psa spočívá v tom, že úhel pohledu na ty čtyři je širší než u lidí, ale pole, ve kterém vidí ještě horší.

Rozlišují psi

Na Kalifornské univerzitě v Santa Barbara psycholog během experimentu prokázal, že čtyřnohoví lidé nevidí hlubokou modrou ne horší než člověk. Další experimentální psychologové vyvinuli kontrolované počítačové zařízení, jehož podstatou bylo současnou analýzou složení barvy, kterou pes vnímá, a také jako odměnu hodil malé kousky sýra nebo masa.

Úkol provádět experiment, aby pochopil, jaké barvy se psi rozlišují nebo vidí všechno v černé a bílé a šedé tóny. Zkušenosti byly prováděny na dvou plemenech - Chihuahua a Husky.

Důležité! Pokusy 100 % potvrdily, že psi rozlišují barvy.

Pokud porovnáte vizi zvířete s osobou, pak je to jako vize barevné slepé. Se vší touhou nebude mazlíček schopen vnímat duhu stejným způsobem jako člověk. Například, pokud je žlutá koule vržena do trávníků s mnoha zelenými rostlinami, pak ho domácí mazlíček nemusí rozlišit, protože se všechno spojí dohromady.

Jak můžete porovnat vizi psa s lidskou vizí

Na rozdíl od člověka nejsou psi schopni vnímat celou škálu barev, ale to neznamená, že vůbec nechytí barvy. Vzhledem k rysům struktury očí jednoduše nevidí „skutečnou“ barvu objektu.

Což je pro psa důležitější: vidění nebo vůni

Srovnávací analýza, jako člověk a zvíře vnímá barvy

Pro ně bude mít červený pes ve skutečnosti černou nebo tmavě šedou barvu. Zelená, oranžová a všechny odstíny žlutých mazlíčků vidí nenasycenou žlutou. Vnímají modrou barvu, jako lidé, ale vidí fialovou modrou.

Poznámka! Pokud hrajete červenou a žlutou kouli s domácím mazlíčkem, nebude rozlišovat mezi barvou. Rozlišuje je od sebe navzájem pomocí vynikajícího čichu.

Kromě vnímání světla existují i ​​další rozdíly ve vidění. Psi nemají vizi tak akutní jako člověk. Například položte osobu a domácího mazlíčka na jednu jistotu od semaforů. Pokud člověk dokáže bez problémů rozlišit barvu a siluetu, pak pes uvidí všechno rozmazané.

Ve srovnání s osobou mají psi také výhody vize. Faktem je, že jejich oči jsou vysazeny po stranách hlavy, což jim umožňuje mít širší úhel pohledu. Tato funkce je vyvážena skutečností, že domácí zvířata mají menší zrakovou ostrost a ne tak hluboce vnímají barvy.

Zda psi rozlišují barvu nebo ne a co

Jako muž a pes vidí

Dokonce i v sítnici čtyřnohých přátel se soustředí větší počet identifikátorů provozu, což jim umožňuje rozpoznávat pohyby na velké vzdálenosti a dokonce i se špatným světlem.

Což je pro psa důležitější: vidění nebo vůni

V této věci se obecně uznává, že vše záleží na plemeni domácího mazlíčka. Pokud má domácí mazlíček uši, je pro ni prioritou kvality sluchu, pokud visí uši, pak čistý pocit. Pokud mluvíme o analýze osoby, pak domácí mazlíček dostává téměř celé informace díky vizi.

Poznámka! U koček a psů jsou většinou přidány k čichu.

Dobrý majitel psů musí pravidelně věnovat čas kontrole vize svého mazlíčka. K tomu není vůbec nutné jít na veterinární kliniku a podstoupit drahé vyšetření. Stačí provést několik jednoduchých testů.

Například můžete stát nehybně ve vzdálenosti asi 10 metrů a poté náhle hodit jakýkoli předmět, například váš oblíbený míč. Zdravý pes bude reagovat s rychlostí blesku a se špatným viděním může i nadále stát na stejném místě.

Zdraví domácího mazlíčka je zcela závislé na majiteli, takže s tímto problémem musíte zacházet se vší závažností.

Články na téma
LiveInternet