Ziskové prsty psů a štěňat na zadních nohách

Normálně má každý pes na tlapách čtyři prsty. Často však existují situace, kdy se štěňata rodí s pátým nebo dokonce šestým procesem. Tento jev je spojen s dědictvím od vlků. Zvláštní prsty u psů nejsou patologií a nejčastěji nezpůsobují nepříjemnosti. Ale potřebují pečlivou péči.

Rysy struktury psovy tlapky

Normálně se psí noha skládá ze čtyř prstů s měkkými polštářky a drápy. Polštáře nosí rázovou funkci, snižují zatížení při běhu a chůzi. Kůže na nich je drsná, poskytuje zvířeti stabilitu na kluzkém povrchu. Kvůli dlouhodobému pobytu na čerstvém vzduchu se povrch podložek stává neslušný.

Rysy struktury psovy tlapky

Ziskové prsty u psů - patologie nebo norma

Při chůzi padá hlavní zátěž na prsty psa. Nemohou je přesunout kvůli příliš malému interdigitálnímu prostoru.

V závislosti na tvaru tlapky mohou být tři typy:

 • Kočky - liší se kompaktní velikostí a kulatým tvarem. Takové formy tlapky jsou charakterizovány psy velkých plemen, například španělský mastiff, husky.
 • Hare PAWS - protáhlé, s dlouhými prsteny. Tato struktura vám umožňuje rychle rozvíjet rychlost.
 • Webová forma je charakteristická pro lovecké psy, například teriér Jack-Rassel.

Puppy prsty v štěňatech, které vyvolávají mnoho otázek mezi majiteli.

Příčiny dalšího prstu

Struktura psí tlapky

Příčiny dalšího prstu

Vzhled dalšího prstu na tlapce psa se nazývá atavismus. Tento jev znamená, že v těle zvířete jsou známky všech druhů, které byly zapojeny do vylučování. Pátý základ je znamení zbývajícího od předka blízké krve, označuje spojení s vlkem.

Poznámka! Většina loveckých plemen zkřížená s vlky, a proto odtud šly páté prsty. Pro určitá plemena je to přirozený jev.

Vědci stále nemohou odpovědět, proč má stejné plemeno ziskový základ, ale druhý nemá. Toto je dominantní znamení: pokud má muž pět prstů a fena má čtyři, pak štěňata z takového manželství bude s pěti prsty. Tento jev je nejčastěji pozorován u německých ovčáků.

Plemena psů, jejichž prsty nejsou považovány za zlozvyky

Další rudiment ukazuje spojení s vlky

Mohou být až šest

Existují situace, kdy štěňata mají dva ziskové prsty najednou. Majitel se musí samostatně rozhodnout, zda je potřebuje smazat. Všechno bude záviset na tom, zda zasahují se zvířetem.

Plemena psů, jejichž prsty nejsou považovány za zlozvyky

Pátý dráp sportovních psů, stejně jako v plemenech výstav, je považován za velkou nevýhodu. Z výstavy budou odstraněny Yagdterra nebo jezevčík a sportovní psi nebudou moci konkurovat konkurenci. Takový dráp sám zasahuje při provádění pravidelného péče. Pro malé psy jako Spitz, York, Terrier nebo Chihuahua způsobí extra prst velké nepříjemnosti.

Důležité! Než odstraníte prst navíc, musíte se poradit s veterináři. Existuje řada plemen, pro které je ziskový prst známkou čistokrevného. Mezi taková plemena patří: francouzský ovčák, německý, plemeno psa Briary a Pyrenee.

Jakou funkci provádí pátý prst u psů

Pátý dráp na zadní tlapce u psa nenosí žádnou funkci. Ale na předních tlapách lze použít k zachycení hraček, objektů. Pomocí dalšího prstu jsou schopni je držet silnější.

Na zadní tlapce, další proces nejčastěji narušuje pouze s domácím mazlíčkem. Během procházky se drží všeho, riziko zranění roste.

Musím bojovat s vlčí drápem u psů

Protože ziskové prsty psů se netýkají patologií, jejich odstranění není nutné. Veterináři mohou doporučit operaci, aby se zabránilo možným komplikacím:

 • zranění tlapky štěně při běhu a chůzi;
 • nepříjemnosti během hygienických postupů, srážky, česání, mytí domácího mazlíčka;
 • Spal hřebík v kůži.

Povinné odborníci doporučují odstranit, pokud domácí mazlíček vyvíjí PAWS. Tyto zahrnují:

 • Smrt tkání - nekróza;
 • Gangrene PAWS;
 • Osteosarkom.

Odstranění se také provádí, pokud má pes vážný zisk ziskového prstu.

Existují dvě skupiny psů, kterým se operace provádějí bez selhání:

 • Lov, kvůli dalšímu procesu je takové zvíře velmi obtížné pohybovat se v lesích, přes houštiny. Prst se bude neustále držet větví a keřů, poškození trávy. To nejen zpomaluje lovecký proces, ale také způsobuje bolest zvířat.
 • Plementa výstavy: V tomto případě se na štěňátkách provádí odstranění záchodu.

Důležité! Veterináři doporučují odstranit ziskové prsty v štěňatech až do sedmi dnů od narození. Během tohoto období se nebudou cítit vážnou bolest a samotný proces zotavení projde rychle a bez komplikací.

Postup odstranění se provádí pomocí chirurgického zákroku. Doporučený věk je až sedm dní, ale operace se provádějí u psů starších. Místní anestézie je vyrobena na malá štěňata a používají se švy, které se následně vyřeší samy.

Jakou funkci provádí pátý prst u psů

Režie chirurgie u psů po dobu 12 týdnů se provádí v celkové anestézii

Pokud není odstranění provedeno před týdnem, může být operace provedena pouze tehdy, když je pes více než 12 týdnů. To by měl provádět pouze zkušený veterinář v celkové anestézii.

Po řezání je nutné období zotavení. Na poškozené místo se aplikuje měkká obvaz. Je důležité zajistit, aby pes nevytrhl švy a olizoval ránu.

Hlavní příčiny zlomenin prstu u psů

Přebytek škeble na zadní tlapce nejčastěji zasahuje se zvířetem. Je mobilní, protože není připevněn chrupavkou a svaly. Z tohoto důvodu se jeho zranění často vyskytuje. Pes nemůže nakreslit takovou dráp, drží se na tyčích, větvích, křovích, listovích po celou dobu. Pokud je domácí mazlíček aktivní, takový fyziologický jev mu dává spoustu nepříjemností. Proto se doporučuje odstranit prst navíc.

Psi často porušují proces z různých důvodů. Zranění často dochází v důsledku viny samotných majitelů. Například pes na tlapce upustil těžký předmět nebo na něj vstoupil, sevřel dveře. Nejčastěji tím trpí psi malých plemen.

Zranění, která končí zlomeninami prstu, jsou příliš aktivní mazlíčci příliš aktivní. To je zvláště charakteristické pro mladé štěňata, která aktivně běží v přírodě. Mohou chytit na keř, dostat se do jámy, upínat tlapku mezi kořeny. Při pokusu o to se může otočit prst, což povede k zlomenině.

Musím bojovat s vlčí drápem u psů

Zlomeniny prstů dávají domácímu mazlíčku silnou bolest

Psi často dostávají zlomeniny během hry nebo boje kvůli kousnutí. Dokonce i hraní, psi si mohou navzájem kousat tlapky, což může vést ke zlomeninám.

Přenášení ziskových prstů psa

Pokud majitel neplánuje odstranit další proces na tlapce, je nutné mu poskytnout náležitou péči. Je nutné pravidelně řezat dráp. Při návštěvě Grumeru musíte naznačit, že pes má pátý dráp, aby specialista nezpůsobil poškození. Musíte neustále kontrolovat prst, protože je častěji zraněn.

S výnosným prstem není patologie, ale může mazlíčku způsobit nepříjemnosti a nepohodlí. Proto musí každý vlastník samostatně rozhodnout, zda je vyžadována operace k odstranění nebo ne.

Články na téma
LiveInternet