Chirneko del etna (sicilský pes borza): popis plemene

Plemeno psů Chirneko del Etna žije na ostrově Sicílie více než 2500 let. Jeho další jméno je sicilský chrt. Díky jeho fyziologickým charakteristikám se používá k lovu zajíc a králíků. Mimo ostrov o tomto plemeni je málo známo, ale v posledních letech v Rusku je stále více lidí, kteří se zajímají o takové domácí mazlíčky.

Příběh plemene

Sicilský chrt je považován za jedno z nejstarších plemen, má mnoho společného s ostatními středomořskými zástupci psa, například Peninko Kanario, Lodenko Ibitsenko nebo faraoh se psem s Maltou.

Příběh plemene

Sicilský chrt

Většina lingvistů věří, že „Chirnaco“ pochází z řeckého slova „Kyrenaikos“, starověké syrské město nesl takové jméno. Proto existuje názor, že plemeno pochází ze Středního východu a na Sicílii již přinesli řečtí obchodníci ze severní Afriky.

Poznámka! Výsledky četných genetických studií ukázaly, že pes nemá prakticky nic společného s chrtem.

Účel plemene

Hlavním účelem plemene je lov. Cherneko, pes úspěšně provádí úkoly kvůli obrovským zážitkům, vrozeným schopnostem a rozvinutým instinktům.

Posledních několik desetiletí psů začalo růst na výstavách a sportovních soutěžích. Je třeba poznamenat, že psi vykazují vynikající výsledky v terénních pokusech a také se dobře projevují v soutěžích o Adjuti a kurzívou.

Chirneko může být zahájeno jednoduše jako společník, přítel a věrný člen rodiny, protože charakter domácího mazlíčka dá majiteli mnoho pozitivních emocí.

Chirneko del Etna: Popis plemene a charakteru

Další rozšířená jména plemene: Sicilský chrt, sicilský graihound, Cirneco Dell`etna a sicilský honič. Potíže v péči a obsahu: Zvířata netolerují nízké teploty a zejména vlhkost, pro zimu domácích mazlíčků by měla být izolována. Měli byste také pečlivě sledovat stav drápů domácího mazlíčka a včas je řádně oříznout.

Účel plemene

Chirneko White Color

Stručný popis plemene:

 • Růst se pohybuje od 46 do 50 cm.
 • Průměrná délka života za dobrých podmínek se pohybuje od 12-15 let.
 • Hmotnost 10-12 kg.
 • Plemeno je krátké, délka není více než 3 cm, hladká a pevně sousedící s kůží.
 • Barva je dokonce, nasycená červená. Dokonce i v plemeni řekněme bílou a bílou s červenou barvou ladění. Povoleny jsou také všechny odstíny okrusu a plazků.

Dispozice mazlíčků tohoto plemene je nezávislá a silná. Navzdory tomu snadno přicházejí do styku s lidmi a jinými zvířaty, jsou velmi připoutáni ke svým majitelům. Důležitým faktorem při výběru domácího mazlíčka v rodině - chrt má stabilní psychiku, dobře se s dětmi dostane. Tento pes je výhradně domov, navzdory své činnosti a potřebě her.

Poznámka! Chirneko del etna není náchylný k hlasité kůře a shonu. Navzdory malé velikosti nepatří k dekorativním plemenům.

Hygiena a péče

V péči a obsahu domácího mazlíčka je nenáročné. Domácí mazlíček je hladký, takže ho rozčetněte se speciálním štětcem s tvrdými štětinami, ne více než jednou týdně. Zvířata jsou čistá, takže nemají nepříjemný zápach. Měli by je jen zřídka vykoupat. Například domácí mazlíčci, kteří se účastní různých výstav, nekoupají se více než jednou za měsíc.

Velká pozornost k sobě vyžaduje uši zvířete. Je důležité, aby psi pravidelně čistili ušní dřezy, protože tajné hromadění v nich může způsobit zánět středního ucha. Musíte také pravidelně oříznout drápy.

Jídlo

Toto je možná jediné plemeno, které potřebuje různé jídlo. Ve stravě by měly převládat masové výrobky a doplňovat jejich obilné plodiny a zeleninu. Doporučuje se také pravidelně zkazit domácího mazlíčka surovým ovocem a koštem.

Chirneko del Etna: Popis plemene a charakteru

Jak loví sicilský chrt

Poznámka! Připravené -provedené průmyslové zdroje se používají hlavně během tréninku jako povzbuzení.

Sicilští chrtíci nezaznamenali žádná genetická onemocnění. Je však důležité vědět, že psi jsou náchylní k rozvoji nachlazení a také k problémům s ušima. Zdraví zástupci plemene v průměru žijí od 12 do 15 let.

Výhody a nevýhody

Chirneko plemeno psů, které má poměrně rozsáhlý seznam převládajících rysů, díky kterému je v její vlasti tak ceněna:

 • nenáročné domácí mazlíčky;
 • zvědavý a snadno trénovaný;
 • mít laskavou a laskavou povahu;
 • Norov je typický lov;
 • aktivní a zvídavé až do stáří, takže musí věnovat spoustu času.

Další významnou výhodou je, že u psů neexistují žádné podsady, a proto zvířata nemají vůni a pravděpodobnost vývoje alergické reakce v domácnostech je velmi malá.

Přes řadu výhod existují nedostatky:

 • Zadní prsty jsou ziskové;
 • krátké zatížení a krk;
 • Krátká čenich;
 • divergence čenichu a lebky.

Psi mohou být občas kontaktní. Pokud majitel urazil svého domácího mazlíčka, může ten druhý přestat poslouchat a vykonávat i ty primitivní týmy.

Komu je sicilský pes vhodný

Sicilský chrt je vhodný pro údržbu v bytě. Je však důležité, aby majitel vedl aktivní životní styl. Jak ukazuje praxe, plemeno je ideální pro sportovce a lovce. Domácí mazlíček nemůže být ponechán sám po dlouhou dobu.

Hygiena a péče

Štěně sicilského chrt

Poznámka! Pes je přátelský, ale s příchodem dětí v domě byste neměli počítat s jeho poslušností o 100%. Domácí zvířata často začínají žárlit, takže chovatelé doporučují, aby čekali s akvizicí psa, dokud děti nevyrostly.

V bytě se zvíře setkává s dalšími domácími mazlíčky, ale na ulici v každém výhodném čase může honit po jiném psovi nebo kočce.

Výběr štěně

Z vrhu byste si měli vybrat průměrné štěně, a ne největší a největší nebo nejmenší a tiché a tiché. Štěně by nemělo mít žádné projevy vývoje křižovatky. Pokud je břišní dutina oteklá, musí se majitelé zeptat, kdy byl pes podáván antiparazitická léčiva a po příjezdu do nového domu, aby okamžitě provedl odčervování.

Získané štěně by již mělo být provedeno následujícími dokumenty:

 • Rodiče zdravotnických certifikátů;
 • rodokmen;
 • rodný list certifikovaný rodokmenkou školkou;
 • stigma a/nebo implantovaný čip;
 • Veterinární pas označující všechny očkování připevněné podle věku.

Ve 2 měsících už štěňata vypadají tak, jak budou vypadat, když budou dospělí.

Kolik nákladů a kde si můžete koupit

Psi netolerují chlad, takže v Rusku není příliš běžné. V Moskvě je však národní klub plemene, kde si můžete koupit plnokrevné štěně. Cena psa se pohybuje od 50-70 tisíc. Rubles.

Jídlo

Máma sicilského chrt

Přezdívky a jména

Všechna plnokrevní štěňata mají přezdívky, ale domácí jména jim již majitelé přidělili. Jména se zpravidla neobjevují ve zprávách a používají se na úrovni domácnosti.

Vhodná jména pro muže: Borat, Vaiden, Are, Kato, Lyman, Hyesper nebo Vacker.

Přezdívky pro feny: Besi, Nelda, Dix, Lima, Brigitte, Jasi, Veriti.

Plemeno sicilského chrtů má mnoho výhod, díky kterému je ve své vlasti tak vysoce ceněna. Domácí mazlíček je nenáročný v péči a pěstování, ale je lepší ho začít s aktivní rodinou.

Články na téma
LiveInternet