Plemeno podenko ibitsenko (ivisian borza dog)

Podenko ibitsenko je plemeno psů, které se stalo skutečným oddaným přítelem pro osobu dlouho před naší érou. Historie plemene je neuvěřitelně bohatá a nasycená. V Evropě je setkat se zástupcem tohoto druhu vzácností.

Historie původu

Plemeno Podenko Ibitsenko, podle vědců a vědců, existovalo ještě před více než třemi tisíci lety. Jednalo se o lovecké psi egyptských faraonů, včetně světově proslulých Tutanhamun, kteří vládli ve 14. století před naším letopočtem. To bylo prokázáno, když během archeologických vykopávek hrobek byly objeveny zbytky zvířat.

Historie původu

Plemeno psů podenko ibitsenko

Poznámka! Mýtické vytvoření strážného psa mrtvých nebo Anubis je téměř úplnou kopií tohoto plemene.

V éře tvorby římské říše byl profil zvířat zobrazen na mincích. Během období aktivního obchodu byli přivezeni na poloostrov Pyrenee asi několik století před naší érou.

Ibisenga je podplnění nejrozšířenější na Balearian Islands (Ibiza a Malorca), stejně jako v Katalánsku. Tato místa určila název plemene, začalo se nazývat iBitskaya Greyhound. O něco později se pes objevil v Evropě, francouzském městě Provence.

Popis vzhledu a standardu

Domácí mazlíček tohoto plemene je štíhlý a má dlouhé nohy. Ve srovnání s jinými psy má Podenko Ibitsenko mnoho rozlišovacích rysů, s nimiž musí být potenciální vlastník obeznámen:

 • Růst u mužů se pohybuje od 66-73 cm a v feny-60-68 cm.
 • Za příznivých životních podmínek je jejich délka života asi 12-15 let.
 • Navzdory působivému růstu váha zvířete zřídka přesahuje 25 kg.
 • Mít dlouhý pohyblivý ocas.
 • Barva vlny může být čistá červená nebo bílá, stejně jako směs červené a bílé.
 • Prodloužené tlapky.
 • Krátká vlna, podsada chybí.
 • Záda není masivní a dlouhá.
 • Silné a velké uši.
 • Ve srovnání s tělem je hlava nepřiměřeně malá.
 • Nos má červenou barvu, velká.
 • Hnědé oči, expresivní.

Postava zvířete je dobrá, oddaná a laskavá, ale musíte vzít v úvahu silně rozvinutý lovecký instinkt. To naznačuje, že zvíře musí být pravidelně dovoleno ukázat své střevo.

Popis vzhledu a standardu

Strážná věž mrtvých nebo Anubis

Postoj k dětem

Plemeno Podenko Ibitsenko je oddaný a jemný přítel. Zvíře je rychle svázáno s malými dětmi a trpělivě připraveno vydržet své intriky. Zachází s cizími lidmi s velkou opatrností, ale nevykazuje agresi. Výjimkou je hrozba jejich majitelů.

Poznámka! Toto je jedno z mála plemen, které prostě nedokáže přežít smrt svého pána.

Vzdělávání a odborná příprava

Psi mají ostrou mysl a vysokou inteligenci, takže jsou snadno vyškoleni. Je však důležité zvážit, že postava domácího mazlíčka bude neustálá, zvíře může přestat dodržovat nebo zcela opustit trénink. Podenko ibitsenko tedy ukazuje jeho nezávislost. Doporučuje se začít trénovat co nejdříve.

Poznámka! Toto plemeno může mít pouze jednoho pána, kterého bude implicitně poslouchat. Ostatní lidé pro ni již nemohou být autoritou.

Domácí zvířata jsou odolná, takže školení by mělo být nejen dlouhé, ale také aktivní. Nejlepší je zapojit se do specializovaných sportovních hřišť pro psy.

Kontrola pro Podenko ibitsenko

V péči je IVIS Borza nedůležité, je nutné ji umýt pouze podle potřeby. Je důležité pravidelně s určitou frekvencí vašeho domácího mazlíčka k čištění uší. Sledujte stav a čisté oko. Několikrát ročně odborníci důrazně doporučují odstranit staré a mrtvé vrstvy vlny.

Pes prakticky necítí, takže takové domácí mazlíček mohou zahájit lidé náchylný k rozvoji alergických reakcí. Pokud domácí mazlíček není obsažen v bytě, ale na soukromé nádvoří, pak stojí za to se dále starat o dobrý plot. Ivisian pes stoupá stromy dobře a skočí vysoko.

Stručně o dietě štěňat a dospělého psa

Ve vztahu k výživě mohou být domácí zvířata stále těmito odděleními. Okamžitě ukážou se svým vzhledem, že se jim nelíbí. Aby se těmto problémům zabránilo, důrazně se doporučuje upřednostňovat vyvážené suché potraviny prémiové a super-premiové kvality.

Postoj k dětem

Hotová prémie na suché jídlo a třída super-prémia

Důležité! Krmivo by mělo odpovídat věkové potřebám těla domácího mazlíčka.

Běžné onemocnění plemene

Jedním z charakteristických rysů plnokrevného psa je přítomnost vynikajícího zdraví. Existuje však několik nemocí, jejichž vývoj je náchylný k genetické úrovni. Nejčastěji psi IVIS diagnostikují choroby nebo patologie vývoje očí, alergické reakce, křeče a epilepsie, hluchota.

Včasné očkování nám umožňuje zabránit rozvoji velkého počtu virových onemocnění, aby se zabránilo vzhledu parazitů zvířat v těle, pravidelně lepidlo.

Jak vybrat štěně

V Rusku a Ukrajině se téměř nikdo nezabývá chovem tohoto plemene, takže pro koupi plnokrevního štěně budete muset kontaktovat různé zahraniční školky. Nejvhodnější období pro štěně se přesunout do nového domu - 3 měsíce. V této době již pes nemůže být zaměňován s žádným jiným plemenem.

Důležité! Při výběru štěně je zvláštní pozornost věnována PAWS, neměly by být nepřiměřené.

Vzdělávání a odborná příprava

PUNSKI PODENKO IBITSENKO

Při nákupu feny je důležité pochopit, že po dosažení určitého věku bude muset najít vysoce kvalitní plnokrevný muž. Povinným dokumentem je genealogie. Počáteční cena pro štěně začíná na 500 $*.

Výhody a nevýhody

Zvíře má exotický a jedinečný vzhled, ale přesto se musí potenciální majitel před nákupem seznámit s výhodami a nevýhodami plemene, vážit klady a zápory.

Výhody:

 • rychlé učení a ostrá mysl;
 • silná imunita;
 • schopnost lovit na instinktivní úrovni;
 • nenáročnost v jídle;
 • oddanost svému pánovi a bezpodmínečné lásce k dětem;
 • Dobrá a hravá dispozice.

Nedostatky:

 • velké velikosti, a proto je důležité poskytovat velkou plochu domácího mazlíčka;
 • Velké psi potřebují vhodný objem krmiva;
 • Zvířata jsou náchylná k útěku;
 • Na instinktivní úrovni psi vnímají ostatní zvířata jako potenciální oběti.

Neobvyklý mazlíček pro naše hrany může být bezpečně zahájen, pokud lidé žijí ve velkém venkovském domě nebo mají příležitost věnovat spoustu času svému mazlíčku. Se správným vzděláním se pes stane věrným přítelem a plně naplněným členem rodiny.

*Ceny jsou relevantní pro únor 2020.

Články na téma
LiveInternet