Pes s modrýma očima: krásná plemena

Psi s modrou duhovou vždy přitahují zvýšenou pozornost, od nich fouká něco mystického. Takové oči jsou pro psy docela neobvyklé, protože jejich hnědá je dominantní. Někteří majitelé úmyslně hledají modrého domácího mazlíčka, nezaměřují se na konkrétní plemeno.

Modré oči - jsou tam

Modré muži a ženy jsou obzvláště populární. Jsou považováni za zvláštní i mezi zástupci kavkazské rasy, ačkoli se poprvé objevili díky mutacím genů.

Modré oči - jsou tam

Modré oči psa jsou vzácným a krásným majetkem

V cynologickém světě je nebeská barva duhovky považována za výjimku z pravidel. Pro mnoho plemen leží mimo standard, tito jednotlivci nesmějí chovat. Existuje však několik plemen, pro které pes s modrýma očima není tak vzácný jev.

Kteří psi mají modré oči

Specialisté Sobakovo si všimli, že zvířata s bílou vlnou na hlavě a krku mají nejčastěji modrou barvu duhovky. Přítomnost velkého sněhu -bílého místa u očí a na nose může vést ke stejnému účinku. U takových zvířat buňky nevytvářejí barevný pigment, což vede k obložené barvě duhovky.

Poznámka. Ve všech organizacích Handy pro psy (kromě Spojených států) jsou taková štěňata považována za manželství.

Kteří psi mají modré oči

Modré oči u psů jsou způsobeny mutací genů

Seznam plemen se zvláštními očima obsahuje:

 • West Sibirian Laika;
 • Dalmatský pes;
 • Border kolie;
 • Shelley;
 • Dánský pes s barvou "Harlequin";
 • skvrnité jezevčíky;
 • Velmi vzácné weimaranéry;
 • Bobtail;
 • spatřený a bílý Chihuahua;
 • Mini-Khargi Korgi;
 • Australský pastýř Aussi (často se také nazývá „malý modrý pes“);
 • Yakut má rád;
 • Neapolitan Mastiffs;
 • Aljašský Kli-Kai.

Nejoblíbenějším zástupcem psů z ledového odstínu modrých očí je husky. Dříve byli tito psi považováni za vadné (kvůli pseudo-vědeckým předsudkům) a nebyli povoleni před zředěním. Později chovatelé zdůraznili přesně o této atraktivní barvě duhovky zvířat a učinili z něj druhu „vizitky“ plemene. Huskyho duhovka je obklopena tmavým okrajem, který dále zdůrazňuje jeho modrou barvu a způsobuje, že psový pohled propíchne a „studený“.

Proč mohou psi mít modré oči

Husky modrá -eyed severní hezký

Proč mohou psi mít modré oči

Jak psi získali tuto neobvyklou barvu duhovky, což je zatím neznámé. Například v plemenech pokraje nebo corgue je to způsobeno mutací v proteinových genů. Jsou zodpovědní za výrobu melanocytů - očí a kožní buňky obsahující melanin v těle. Anomálie v těchto genech vedou ke zdvojnásobení nukleotidů - části genového řetězce asi sto tisíc „paprsků“.

Gen Merle ovlivňuje vzorec zvířecí vlny - dělá to podobné mramoru s Pergo skvrnami. Tento gen také ovlivňuje barvu očí psů a upravuje obsah tmavého pigmentu v nich. Genetika v budoucnu pomůže vysvětlit, co se objeví pár vrh -hnědý nebo modrý -eyed.

Poznámka! Albínští psi mohou mít také nebeské modré oči. Albinismus, který poskytuje bílou vlnu a růžový nos, také ovlivňuje intenzitu zbarvení duhovky.

Změní se barva očí v průběhu času

Barva nepravidelného psa v důsledku mutace genu

Změní se barva očí v průběhu času

Lidé, kteří jsou chovu psů, vědí, že mnoho plemen má modré -pro mnoho novorozenců. Zdá se, že jejich rohovka jejich očí je pokryta bílým filmem, protože dosud nebylo úsvitu až do konce. K tomu dojde teprve po 4 týdnech, pak se zvířata naučí soustředit vzhled. V raném věku vidí děti jen jasné světlo. Každý majitel chce, aby jeho mazlíček vyrostl s elegantní tyrkysovou barvou duhovky. Ať už však štěně zůstane po celý život s modrýma očima, nebo bude mít jiný konstantní stín Iris-it, bude známý 5-6 měsíců po jeho narození.

Důležité! Pokud dospělý pes změní barvu očí, může to naznačovat pouze zdravotní problémy.

Psí modré oči a souběžné problémy

Mnoho majitelů a chovatelů odmítá plemeno plnokrevní feny a muže s neobvyklou namodralým duhovkou kvůli strachu ze zdravotních problémů této a budoucích generací. Předpokládá se, že psi s modrým vyvoláním jsou vystaveni různým oftalmickým onemocněním a zvíře se sněhovou bílou vlnou může dokonce slepé.

Totéž platí pro jednotlivce s velmi velkolepou mramorovou barvou způsobenou mutací genu Merle. S takovou kvetoucí vlnou jsou pigmentované buňky potlačeny v duhové skořápce a vaskulární síti vnitřního ucha, což slibuje problémy se sluchem a vizí. Psi této barvy s krásnými „nebeskými“ očima mají často poměrně slabou psychiku a sterilní (tak se projevuje péče o přírodu o budoucí populaci).

Psí modré oči a souběžné problémy

Merl Color Dog

dodatečné informace. Účinek této genetické mutace může vést ke skutečnosti, že pouze oko jednoho zvířete bude modré a druhý bude hnědý nebo šedý.

Modrý odstín duhovky pod vlivem Merl-Militia doprovází zploštění fundusu, který zahrnuje soumrak („kuře“) animals-animals nevidí špatně nebo vůbec za soumraku.

U psů, kteří mají pigmentovanou nedostatečnost duhové skořápky, se heterochromie („whitezor“) projevuje, když se povrch kolem žáka zdá být namodralý kvůli uvolnění oční tkaniny a okrajů sklery a zóny ve středu Oko září se šedo-modrým odstínem. Většina z těchto zvířat je považována za kmenové manželství. Mohou navíc pozorovat poruchy kousnutí a dysplazie.

Jak si vybrat zdravého modrého mazlíčka

Při výběru budoucího přítele stojí za to důvěřovat školkám nebo profesionálům. Měli byste se seznámit s rockovým standardem a pochopit, jakou třídu pes potřebuje. Ve školkách se provádí pletení, aby se zlepšilo potomky, takže plemeno produkované zdraví plemene se může reprodukovat. Při výběru byste měli věnovat pozornost chování štěňat. Musí to být mobilní, hravé a zvědavé.

Jak si vybrat zdravého modrého mazlíčka

Vyberte si modré štěně velmi pečlivě

Pokud jde o psy s modrýma očima, je nutné navíc provádět testy na genetická onemocnění u rodičů a samotného štěně, aby se v budoucnu vyloučily problémy s vizí a psychikou. Doporučuje se také otestovat „modré -eyed“ pro poslušnost, kontakt a postoj k člověku.

Barva modrého oka u psů je poměrně vzácná, ale atraktivní funkce. U některých plemen je to docela povoleno standardy, pro jiné se považuje za manželství. Přítomnost takového zbarvení duhovky je spojena s mutací genů a vyžaduje zvláštní pozornost od majitele zvířete.

Články na téma
LiveInternet